Hierarchia ważności poleceń i sygnałów nadawanych w ruchu drogowym

1. Sygnały nadawane przez kierującego ruchem (Policjant itp)
 
Zbliżając się do skrzyżowania widzisz: znaki drogowe regulujące pierwszeństwo przejazdu, działa też sygnalizacja świetlna oraz na środku stoi Policjant i kieruje ruchem pamiętaj, że najważniejsza jest osoba kierująca ruchem. Nie zwracaj uwagi na nadawane sygnały świetlne ani na znaki drogowe regulujące pierwszeństwo przejazdu.

2. Sygnalizacja świetlna
 
Zbliżając się do skrzyżowania na którym widzisz działającą sygnalizację świetlną, stosujesz się do niej ( jeżeli nie ma tam Policjanta kierującego ruchem). Nie zwracaj uwagi na znaki drogowe regulujące pierwszeństwo.

3. Znaki drogowe regulujące pierwszeństwo przejazdu
 
Gdy zbliżasz się do skrzyżowania i nie widzisz na nim osoby kierującej ruchem, ani działającej sygnalizacji świetlnej, to szukaj znaków drogowych które będą regulowały pierwszeństwo na tym skrzyżowaniu.
 
Będą to znaki:
 
1. A-7 Ustąp pierwszeństwa; (musisz ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom poruszającym się po drodze z pierwszeństwem, a jeżeli skręcasz w lewo to i tym pojazdom z naprzeciwka)

2. D-1 Droga z pierwszeństwem (masz pierwszeństwo przed pojazdami poruszającymi się drogami podporządkowanymi, jeżeli skręcasz w lewo to musisz ustąpić tym z naprzeciwka)

4. Przepisy ruchu drogowego dotyczące przecinania się kierunków 
ruchu pojazdów

 
1. Prawa strona (ustąp pierwszeństwa pojazdom zbliżającym się z twojej prawej strony. Masz pierwszeństwo przed pojazdami które nadjeżdżają z twojej lewej strony, z wyjątkiem pojazdów szynowych).

2. Pierwszeństwo dla pojazdów nadjeżdżających z przeciwka, gdy skręcasz w lewo.

3. Pierwszeństwo dla pojazdów szynowych (jeżeli znajdujesz się na skrzyżowaniu równorzędnym po którym porusza się tramwaj to musisz go przepuścić nie ważne czy nadjeżdża z twojej prawej czy lewej strony)

4. Szczególna ostrożność i zasada ograniczonego zaufania (nigdy nie zapominaj o konieczności upewnienia się na każdej drodze, czy możesz bezpiecznie przejechać przez skrzyżowanie, a jeżeli zauważysz pojazd który nie zachowuje się zgodnie z obowiązującymi zasadami to zrezygnuj ze swojego pierwszeństwa, nigdy nie wiesz dlaczego kierowca nie ustąpił Ci pierwszeństwa. 

Zasłabł?; Zagapił się?; Był nietrzeźwy? Nie ryzykuj!, unikaj zderzenia!)

Zapamiętaj to!
 
1. Osoba kierująca ruchem
2. Sygnalizacja świetlna
3. Znaki drogowe regulujące pierwszeństwo
4. Pierwszeństwo dla szynowych i reguła prawej strony

Zapraszamy na kursy

Posiadanie Prawa Jazdy oraz umiejętność prowadzenia pojazdów jest dziś niezbędne.

Dołącz teraz

Atrakcyjne ceny i miła atmosfera.